Dodat osobitý vzhled a příjemnou atmosféru některým místnostem v domě (vzhledem k jejich velikosti, či účelu), může být někdy problém. Přinášíme Vám jednoduchý a levný nápad, jak z obyčejné toalety udělat místnost, kde se budete cítit opravdu příjemně. Hlavní roli v tomto návodu na přestavbu WC na rustikální toaletu hrají staré dřevěné palety.

Vytvořte si sami dřevěný obklad na WC skoro zadarmo!

Naše WC PŘED a PO jednoduché rekonstrukci s použitím dřevěné palety

Dřevěnný obklad WC

Dřevěný obklad WC

Nejtěžší část tohoto projektu byla rozebrat palety tak, aby se jednotlivá prkna nezlomila. Rozhodně používejte ochranné pomůcky, a pokuste se zachránit několik starých hřebíků pro opětovné použití, aby zeď vypadala autenticky. Rukavice a ochranné brýle jsou pro tento projekt nutností!

Při rozebírání dřevěnných palet používejte ochranné pracovní pomůcky

Při rozebírání dřevěných palet používejte ochranné pracovní pomůcky

Spočítejte si plochu zdi, kterou chcete pokrýt (jednoduchým matematickým výpočtem – výšku a šířku stěny spolu vynásobíte). Pak desky položíte na zem a měřením zajistíte, abyste měli dostatek materiálu na pokrytí požadované plochy. Pokládka „na nečisto“ také dává možnost získat představu o tom, jak do sebe budou desky zapadat.

Dřevo z palety s krásnou patinou

Dřevo z palety s krásnou patinou

Před zahájením projektu je nutné ochránit WC mísu a splachovadlo před nechtěným poškozením. Možná budete muset udělat drobné retuše poté, kdy práci na obložení stěny dokončíte… Může se stát, že se manipulací s prkny ve stísněném prostoru toalety vyskytnou tu a tam nějaké ty škrábance na ostatních stěnách WC. Také je důležité, vymalovat zeď pod dřevěným obkladem. Můžete použít různé barvy v závislosti na tom, co byste chtěli „vytáhnout“ ze dřeva. Modrošedá nebo stříbrná podmalba jde dobře k, na slunci vybělenému a povětrnostním vlivům vystavenému dřevu. Hnědé odstíny jsou sice dřevu bližší, ale výsledný efekt nepůsobí staře/rustikálně. Černou podmalbou získáte vzhled prostoru nebo prázdnoty za stěnou. Bez ohledu na barvu, kterou si vyberete, je důležité použít matné barvy, pro omezení jakéhokoli odlesku. Výsledná zeď by měla vypadat jako stará dřevěná stěna, nikoliv nová lesklá zeď, pokrytá starým dřevem.

Stěnu WC za dřevěnným obkladem vymalujeme

Stěnu WC za dřevěným obkladem vymalujeme

 

Lepení prken na stěnu WC

Lepení prken na stěnu WC

 

Lepení prken na stěnu WC

Lepení prken na stěnu WC

Použitím kvalitního lepidla a několika starých hřebíků začněte u stropu s pokládkou a pokračujte v upevňování prken směrem dolů. Desky vypadají velice efektně, pokud je skládáme s přiznáním jejich nepravidelných šířek a délek. Snažte se o nepravidelnost, nikoliv o řád. Části tohoto puzzle můžete nařezat tedy různě dlouhé. Jen se ujistěte, že společně párujete stejné šířky. Je také důležité myslet několik kroků dopředu a naplánovat si několik následujících desek, protože některé z nich nemusí mít stejnou velikost (šířka a tloušťka). Tloušťka prken v této rekonstrukci nehraje příliš velkou roli, protože změny v síle přidají do plochy zdi více textury. Šířka má pro skládání větší význam. V případě, že další deska je mnohem širší nebo užší, než ta, která se páruje s dalším řádkem, budeme mít velmi nerovnoměrné mezery. Některé mezery vypadají dobře, ale v případě velkých mezer se nemusí dostavit výsledek takový, jaký bychom si představovali.

pallet-bathroom-wall-rustic-wood-2

Jakmile se dostanete asi do poloviny cesty, změňte směr a pracujte zdola nahoru. WC nám tak pomůže schovat poslední desky, které s velkou pravděpodobností budete muset udělat užší.

Nám vše trvalo asi šest hodin včetně malování a rozebrání palet.

bathroom-002 bathroom-004 bathroom-005

Zdroj a foto: mandyjeanchic.com

Neváhejte nás kontaktovat s jakýmkoliv dotazem, týkajícím se rekonstrukce vaší koupelny nebo WC.